Kursy bukmacherskie

kursy bukmacherskie

W tej lekcji ze szkoły obstawiania zbadamy czym są kursy bukmacherskie, zobaczymy jakie są kursy bukmacherskie i dowiemy się, którzy bukmacherzy mają najwyższe kursy, czyli najkorzystniejsze dla graczy.

Kursy bukmacherskie (odds, kf.) to dynamiczna miara prawdopodobieństwa wyniku zdarzenia, innymi słowy subiektywna ocena zwycięstwa określonego wyniku oferowanego w wydarzeniu sportowym przez operatora gier hazardowych. Prawdopodobieństwo wyniku jest zwykle wyrażone w procentach, niezależnie od jego rodzaju.

Kursy bukmacherskie to podstawowa forma działalności bukmacherów, bez której ci ostatni po prostu nie mogliby istnieć i działać. Jak wiadomo, zakłady bukmacherskie powstały w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, lata później ten przemysł hazardowy zawędrował do Europy, Ameryki i Azji, gdzie aktywnie zdobywał i zdobywa popularność wśród miejscowej ludności.

Rodzaje kursów w zakładach bukmacherskich

Początkowo oznaczenie kursów bukmacherskich miało tylko jeden rodzaj, który został wymyślony w Anglii, przenosząc się na inne kontynenty, kursy bukmacherskie zyskały wiele innych formatów, z których najbardziej powszechne i utrwalone mają trzy rodzaje:

– Angielski;
– Europejski;
– Amerykanin;

Mniej znane i rzadziej spotykane w europejskich salonach gier są kursy azjatyckie:

– Hongkong;
– Malezyjski;
– Indonezyjski.

Kursy angielskie (ułamkowe)

Pierwszym i najstarszym rodzajem kursów na wygrane na streamach jest kurs angielski, który bardziej powszechnie nazywany jest ułamkowym. Format ten jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, co jest logiczne, ponieważ tam właśnie znajduje się ich oryginalna siedziba. Dlatego też kursy angielskie można znaleźć w prawie wszystkich zakładach bukmacherskich w Wielkiej Brytanii.

Problem i rozwiązanie:

Konwersja współczynników ułamkowych na dziesiętne.

Aby przeliczyć kursy ułamkowe na formę dziesiętną znaną krajowym graczom, należy podzielić licznik ułamka przez mianownik i dodać jeden, otrzymując w ten sposób współczynnik dziesiętny. W przypadku notowania wygranych wyglądałoby to następująco:

15/2 + 1 = 8.5

Ciekawostka. Wiele zagranicznych instytucji hazardowych najpierw tworzy kursy w formie ułamkowej, a następnie automatycznie przelicza je na format dziesiętny lub inny.

Kursy europejskie (dziesiętne)

Najczęściej spotykanym typem kursów w krajach WNP i Europy Zachodniej jest kurs dziesiętny.

Jeśli wierzyć zagranicznym źródłom, format ten pojawił się najpierw we Francji i szybko rozprzestrzenił się w całej Europie, wypierając formę angielską, ponieważ wielu bukmacherów uznało kursy dziesiętne za o rząd wielkości wygodniejsze niż kursy ułamkowe i inne rodzaje kursów.

Świadczy o tym fakt, że obecnie prawie wszystkie zakłady bukmacherskie na świecie obsługują ten format, a wiele z nich używa go jako swojego głównego lub jedynego typu.

Problem i rozwiązanie:

Oblicz potencjalną wygraną dla jednego z wyników.

Określenie wygranej jest bardzo proste, poprzez pomnożenie kursu przez wielkość zakładu, tak aby otrzymać całkowitą wygraną. Na przykład, weźmy zakład o wartości 100 dolarów.

8.50 * 100$ = 850$

Jeśli chcemy obliczyć zysk netto z zakładu, mnożymy współczynnik przez kwotę zakładu i odejmujemy kwotę zakładu, otrzymując zysk netto.

8.50 * 100$ – 100$ = 750$

Jak widać, kursy europejskie są naprawdę proste i łatwe w obsłudze. Jeśli więc jesteś dobry z matematyki od czasów szkolnych, możesz szybko i łatwo dokonywać obliczeń w formacie dziesiętnym, aby dowiedzieć się, ile możesz zarobić na zakładzie bez konieczności używania kalkulatorów.

Amerykańskie szanse

Kursy amerykańskie są dość skomplikowane i dlatego rzadko używane wśród rodzimych graczy, a wywodzą się z kontynentu północnoamerykańskiego w USA. Ten rodzaj kursów oznaczany jest stałymi trzycyfrowymi liczbami – dodatnimi i ujemnymi.

Charakterystyczną cechą tego typu kursów jest to, że faworyci zawsze mają znak minus „-” obok całej liczby. Wyniki z mniejszym prawdopodobieństwem wygranej są oznaczone plusem „+”.

Mimo pozornej złożoności, zasada działania kursów amerykańskich jest prosta – pokazują one, ile należy postawić, aby wygrać 100$ (lub inną walutę) i odwrotnie, pokazują zysk netto z zakładu, który wyniesie 100$.

Problem i rozwiązanie:

1. Aby dowiedzieć się, jak obliczyć zysk przy dodatnich i ujemnych kursach.

Kwota zakładu wynosi $100, a kursy są pokazane na powyższym zrzucie ekranu. Zacznijmy od kursów ujemnych, czyli od stawiania na faworytów. Według szacunków bukmacherów liderem meczu jest CSKA, na które stawiają -275, co oznacza, że aby wygrać 100$ netto musimy postawić 275$ na drużynę Armii.

Z pozytywnymi amerykańskimi kursami będzie tak samo. Jedyna różnica polega na tym, że dodatnie kursy nie będą pokazywały koniecznej stawki, ale kwotę wygranej netto przy zakładzie 100$ (lub w innej walucie), czyli stawiając na zwycięstwo Ufy, na przykład, 1000 rubli przy kursie +750, w przypadku sukcesu, Twoja wygrana netto (nie wliczając kwoty stawki) wyniesie 7500 rubli. A jeśli postawimy taką samą kwotę na remis, gdzie kurs wynosi +333, to nasza wygrana netto z 1000 wyniesie 3333 rubli.

2. Przekształć kursy amerykańskie na dziesiętne.

Aby przeliczyć kursy amerykańskie na tradycyjną formę dziesiętną, należy skorzystać z prostego wzoru:

Plusy

Kursy dodatnie należy przeliczyć w następujący sposób: podzielić kurs dodatni przez sto i do otrzymanej liczby dodać jeden.

750 / 100 + 1 = 8.5

Minus

Podziel sto przez wielkość ujemnego kursu i dodaj jeden, aby otrzymać kurs europejski.

100 / 275 + 1 = 1.36

Kursy na Hongkong

W Azji, podobnie jak w Europie, zakłady sportowe są bardzo popularne, o czym pośrednio może świadczyć fakt, że dostępne są 3 rodzaje kursów azjatyckich.

Kursy zakładów w Hong Kongu są podobne do kursów brytyjskich, z tą różnicą, że te pierwsze są wyświetlane w formacie dziesiętnym, a te drugie w formacie ułamkowym. Z reguły kursy z Hong Kongu i innych krajów azjatyckich są rzadko spotykane u europejskich bukmacherów.

Kursy malajskie

Nietrudno się domyślić, że kursy malajskie lub malezyjskie wywodzą się z Azji Południowo-Wschodniej – Malezji, gdzie są stosowane jako główny rodzaj kursów bukmacherskich.
W zasadzie kursy malajskie są identyczne jak kursy amerykańskie. Występują również kursy dodatnie i ujemne, ale różnią się tym, że nie są podawane w liczbach całkowitych, lecz w liczbach dziesiętnych i odwrotnie – przy kursie dodatnim malezyjskim zysk netto z zakładu będzie mniejszy niż kwota zakładu, przy kursie ujemnym zysk netto z zakładu będzie większy niż kwota zakładu.

Kursy indonezyjskie

Kursy indonezyjskie są podobne do kursów amerykańskich i malezyjskich, również posiadają wartości plus i minus. Cechą wyróżniającą będzie formuła obliczeniowa.

Ruch kursów bukmacherskich u bukmacherów

Po zrozumieniu wszystkich rodzajów kursów, dowiedzmy się dlaczego kursy w zakładach bukmacherskich ulegają zmianie i od czego to zależy?

Ruch kursów zakładów jest podobny do ruchu kursów walut, gdzie różne czynniki rynkowe określają kierunek (wzrost lub spadek). Podstawowymi czynnikami wpływającymi na zmianę kursów bukmacherskich są:

– Ilość pieniędzy postawionych na wyniki – w języku graczy zjawisko to nazywa się „overselling”, czyli im więcej pieniędzy większość graczy postawi na dany wynik zakładu, tym niższe będą kursy. W ten sposób firmy bukmacherskie optymalizują swój potencjalny zysk i minimalizują ryzyko strat.

– Czynniki obiektywne – na zmianę kursów zakładów mogą mieć również poważny wpływ przyczyny związane ze zmianą warunków pogodowych, kontuzjami sportowców, ich motywacją, nastrojem psychicznym (problemy rodzinne) i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Gdzie znaleźć najlepsze kursy

Różne monitory bukmacherów online i kalkulatory marży pozwalają na znalezienie najlepszych kursów, ponieważ im niższa marża tym wyższe kursy, a co za tym idzie wyższy potencjalny zarobek dla gracza na odległość będzie zależał od tego jaką marżę (prowizję wliczoną w kurs) ma bukmacher.